Ponad miesiąc minął od XI Urodzin WCWI, więc to już najwyższy czas, aby zdać z nich relację. Nie tylko ja obserwuję, że coraz trudniej je pisać, bo powodów jest co najmniej kilka, ale o nich napiszę nieco później, podsumowując nie tylko tę, ale wszystkie portalowe imprezy.

* * *

Tak jak podawaliśmy w „zaproszeniu”, w tym roku spotkaliśmy się na zbadanej i wytypowanej podczas rekonesansu wyspie powyżej Warszawy. Zgodnie z przyjętą, choć niepisaną tradycją staraliśmy się zawsze zmieniać wyspy urodzinowe, szukając ich na środkowej Wiśle, bo tam one w większości występują, raz na południe, raz na północ od stolicy.
Rekonesans rozpoczęliśmy od wyspy z 2009 r. znajdującej się naprzeciwko prawobrzeżnej miejscowości Holendry. Powód był dość prosty, otóż znajduje się tam wygodny slip, a właściwie dostosowane do wodowania łódek miejsce, w którym zepchnęliśmy do wody Śmigłą. Poszukiwania wyspy urodzinowej odbyliśmy łodzią, którą przyholował z Siedlec Bartek. On też towarzyszył mi w rekonesansie. Wspominałem o tym w artykule zaproszeniowym. Jednak, spodziewając się na urodzinach większej liczby chętnych, desantówka, choć sprawdziła się świetnie przy takim stanie wody w rzece, to jednak jej wyporność i ładowność wymuszałaby kilkakrotnie więcej kursów. A Śmigła to jednak wiślana pychówka i co by nie pisać, jest w stanie przewieźć pół tony ładunku w żywym inwentarzu i bagażu.

Założyliśmy to znacznie wcześniej, bo Śmigła nie była na wodzie od czasu poprzednich urodzin w tych rejonach, czyli od nadmienionego już 2009 r. 3 lata na podwórku u Michała sprawiło, że po zwodowaniu jej w Porcie Czerniakowskim poszła jak kamień na dno, biorąc wodę wszystkimi możliwymi szczelinami. Taki jednak był zamysł, aby 3 tygodnie przed urodzinami zatopić ją i pozwolić drewnu wchłonąć tyle wody ile to możliwe, a potem nieco łódkę przesuszyć i uszczelnić.
Udało się to zrobić podczas kolejnych moich przyjazdów do Warszawy, kiedy przy pomocy mojego szwagra i jego kolegów wywlekliśmy Śmigłą z wody, uszczelniliśmy pakułami i lepikopodobnym środkiem konserwującym. Wyszło chyba nieźle, bo jak mogli zauważyć wyspowicze, w łodzi było w miarę sucho, tzn. przecieki nie wypełniły dna łodzi powyżej gretingów. O to właśnie chłodziło, choć do pełni szczęścia (i szczelności) trzeba by włożyć jeszcze nieco pracy... i zabiegów uszczelniających.

Najwięcej jednak trudności sprawiło nam ponowne załadowanie pychówki na samochodową lawetę, żeby przewieźć ją z Portu Czerniakowskiego do Holendrów i zwodować. Oczywiście można by płynąć pod prąd te ponad 50 km, jednak musielibyśmy wypłynąć co najmniej o brzasku, żeby z 5-konnym silnikiem, który pożyczyliśmy od Artura (Sołtysa) zdążyć na miejsce, czyli w okolice wyspy, zanim przyjadą pierwsi goście. Nie mieliśmy aż tyle czasu i możliwości, więc łódka nie bez wysiłku powędrowała na lawetę, bo jak się orientujecie, standardowa wiślana pychówka potrafi ważyć 300 i więcej kg, zwłaszcza jeśli jest dobrze namoknięta, a taka była. Udało się jednak, choć zabrało nam to więcej czasu niż zakładaliśmy.
Wodując ją w Holendrach mieliśmy z Michałem jeszcze ok. 15 km do przepłynięcia, na szczęście z nurtem, za to w wyśmienitych humorach, jakie zawsze towarzyszą przed spotkaniem z przygodą. Cokolwiek by nie napisać, zawsze wyprawa, spływ Wisłą był dla mnie przeżyciem i ciekawym doświadczeniem. Zazdroszczę zawsze mieszkańcom żyjącym i korzystającym z uroków rzek, możliwości nieograniczonego praktycznie pływania i badania miejsc niedostępnych dla innych. To zupełnie coś innego jak pływanie po jeziorach, na którymi mieszkam. To też oczywiście ciekawe, ale już bez tej nutki niepewności, uroku i nostalgii. Rzeka to rzeka! Zwłaszcza duża.

Przepływaliśmy w okolicach ujścia Pilicy, kiedy zadzwonił do nas Artur (Argrabi), który wraz z Bartkiem byli pierwszymi gośćmi XI Urodzin. Z tamtego miejsca mieliśmy jeszcze ok. 8 km drogi, więc bez ociągania manetka gazu została przekręcona do oporu w lewo zgodnie z powiedzeniem „cała naprzód”. Po niecałej godzinie dobiliśmy do brzegu, który miał stanowić nasz port. Na szczęście nie było wędkarzy, których spotkaliśmy podczas rekonesansu (zresztą uprzedzaliśmy ich, że 10-12 sierpnia będzie przy tamtym brzegu dość ruchliwie, stąd i nie przyjechali na ryby). Krótkie powitanie (widzieliśmy się z Arturem dzień wcześniej, bo pojechaliśmy do niego do Piaseczna po kapoki, które przechowywał dla nas od urodzin w 2009 r.), załadunek bagaży i 5 minut drogi wystarczył, aby dobić do wyspy urodzinowej.

Od naszego pobytu tydzień wcześniej na wyspie nic się nie zmieniło, oprócz tego, że woda ciągle opadała, ale dzięki temu jeszcze łatwiej było dobić do wysokich brzegów wyspy. Nawet nie zdążyliśmy w pełni rozbić serwerowni, kiedy zadzwonił Mirek – kolejny wyspowicz, a zaraz za nim Bartek. Obóz praktycznie został urządzony w 2 godziny. Artur po rozstawieniu swojego namiotu wyszukał nieopodal tajemnicze miejsce na nie mniej tajemnicze czynności, czyli wygódkę, odpowiednio ją wykopał i oznaczył, rozpalił ognisko, a pozostali porozstawiali wokoło swoje namioty. Wyspa ożyła rozmowami i krzątaniną przybyszów z Polski, na razie 6, ale oczekiwaliśmy następnych.

Pogoda tego dnia była dość zmienna. Zachodni wiatr naganiał co i rusz jakieś chmury, z których nawet coś popadało. To jednak mżawka w porównaniu do ulewy, która w tym czasie przeszła nad Kujawami i Mazowszem. Szczęśliwie już, nas pogodowe przejścia ominęły. Dojechali do nas Piotrek ze Sławkiem z Łodzi i Kasia z Maćkiem z Warszawy. Do ciemnej nocy czekaliśmy na następnych wyspowiczów... niestety bez skutku. Oprócz zawsze miłych i pocieszających telefonów z życzeniami urodzinowymi tego dnia nikt więcej bezpośrednią obecnością nas nie zaszczycił.

Po pierwszym wspólnym posiłku większość z nas zmontowała zestawy do przeróżnych metod wędkarskich i postanowiła nieco zbadać okoliczne miejscówki. Niska, ciepła woda, niepewna pogoda, a może i brak wędkarskiego szczęścia wpłynęły na wyniki, a właściwie na ich brak. Poza paroma rachitycznymi zachowaniami przynęt nic znaczącego ani nie widzieliśmy, ani nie złowiliśmy. Ucichły nawet bolenie na pobliskiej przykosie, które obserwowaliśmy z Bartkiem podczas rekonesansu. Ten jeden, stróżujący dał znaki życia dopiero nad ranem, kiedy ognisko już przygasało i kładliśmy się spać.

Wczesnym przedpołudniem dojechali do nas Adam z synem z Łodzi, dając tym samym potencjalną nadzieję na kolejne przyjazdy. Obóz już nie spał, bo jak to na wyspie, śpi się krótko, a żyje intensywnie... :) Zjedliśmy śniadanie i kto chciał poszedł na ryby, a ci, którzy zostali tradycyjnie zajęli się rozmowami o rybach, tych złowionych i tych przyszłych, nadchodzących wyjazdach i całkowicie odległych, czy wymarzonych. Dzień był przepiękny, więc nie traciliśmy czasu na wypoczynek w namiotach. Zgromadziliśmy się przy ognisku, które zwyczajowo palić się powinno od pierwszego do ostatniego wyjeżdżającego gościa, próbowaliśmy wyrobów kuchni chełmskiej, siedleckiej i mazowieckiej. Smakowaliśmy trunki ze wszystkich stron świata i jak zwykle świetnie się bawiliśmy. Nie zabrakło też wspomnień z poprzednich spotkań i ustaleń przyszłych. W sumie to właśnie przyszłość stała się motywem przewodnim urodzin, a powodem była, co nie trudno zgadnąć, frekwencja na obecnych.

Bywały oczywiście urodziny bardzo kameralne, gromadzące kilkanaście osób, jednak historycznie rzecz biorąc następne urodziny najczęściej zaskakiwały ponownym, wysokim zainteresowaniem ze strony wucewujowiczów i zupełnie nowych osób. Od kilku jednak lat widać wyraźny regres i chyba czas przedsięwziąć jakieś środki ratunkowe.

Sobota na wyspie, to także, od II urodzin tradycja zapoczątkowana przez Tomka, a plegająca na przygotowywaniu przez admina wspólnego, obozowego posiłku. Przy okazji, tak jak przy wyborze wysp, admini dbają o to, żeby była to inna potrawa. Wbrew pozorom (w każdym razie w moim przypadku tak jest, może głównie dlatego, że nie kucharzę na co dzień, a od wielkiego dzwonu) wybór potrawy, którą daje się w nieskomplikowany sposób przygotować na ognisku, a przy okazji będzie to coś pożywnego, sycącego i jednodaniowego, wcale nie jest takie proste. Były już różne potrawy, często mocno odbiegające recepturami od uznawanych za standardy kucharskie, bo przystosowywane do obozowych warunków. Niektóre do dzisiaj, a co mi bez kitu pochlebia, uznawane zostały za bardzo dobre. Tym razem wymyśliłem coś do przygotowania na szybko, a mianowicie zupę chińską. Jak sądzę, jest ona obecna w wielu domach, więc receptury nie podaję, bo gotowanie jest bardzo proste. Dzięki pomocy Maćka uwinęliśmy się na zakupach w 2 godziny w supermarkecie i w góro kalwaryjskich straganach warzywnych nabywając to co nam potrzeba. Zupa powstała na bazie gotowych miksów warzywnych (mieszanka „zupa chińska”) plus oczywiście dodatek mięsa drobiowego i świeżych warzyw bukietowych (włoszczyzna) oraz makaronu.

W obozie z niezawodną w tych sytuacjach (i nie tylko tych, o czym nieco później, Kasią Korsarzową) szybko przygotowaliśmy to co potrzeba i mam nadzieję, że wszyscy wyspowicze posilili się do syta i ze smakiem. Dolewki (dokładki) były tym razem do woli, bo choć zagotowałem tylko pół garnka, to jak pamiętacie to garnek na 60, półlitrowych porcji, więc nawet to pół zawartości było nadto dla naszej garstki. W 2 godziny udało się mi się spełnić obozowy obowiązek i wróciliśmy do wyspowych zajęć.

Po jedzeniu, wucewujowa młodzież spalała kalorie fikając na łące koziołki, a starsi zajęli się poważniejszymi zadaniami. Tak też się dzieje, że na każdej wyspie coś robimy po raz pierwszy. A to aukcje, a to zawody rzutowe, a to pływanie rekreacyjne, a to zabawy karciane...

Tym razem urozmaiceniem były zawody strzeleckie z krótkiej broni pneumatycznej, którą przywiózł ze sobą Adaś. Jak zwykle zajęcie wzbudziło powszechne zainteresowanie i do tarczy próbował trafić każdy. Zgoda, że z różnym skutkiem, ale przecież nie o to w tym chodzi. Za to zabawa była przednia. A wieczorem znowu, kto chciał poszedł na ryby.

Efekty widać powyżej, chociaż osobiście przeżyłem coś, czego dawno nie doświadczyłem, głównie dlatego, że wędkuję raczej samotnie i nie zdarzają mi się tego typu sytuacje. Otóż poszedłem z Wieszakiem na rokujący odcinek brzegu wyspy z zamiarem połowienia na przystawkę. Na roślinne przynęty bez poprzedniego nęcenia trudno coś złowić, a na mięsne, typu białe robaki, szarpało to, co Adam demonstruje powyżej. Założyłem więc dendrobenę, zaprawianą sardynką (wynalazek Berkeley’a). W międzyczasie zadzwonił Romek (Erwin) z życzeniami urodzinowymi i opisem sytuacji na portalu podczas mojej nieobecności. Gadu-gadu przez telefon, Wieszak wędkował z mojej lewej strony, ja siedziałem nieopodal, ale że rozmowa się przedłużała, wędkę oparłem o korzeń, który sięgał brzegu, a drugą rękę zająłem poszukiwaniem rurki tytoniu ;) Skutki były takie, że ze zdziwieniem odnotowałem najpierw odkształcenie i skok szczytówki, następnie 2, 3-krotne podskoczenie wędki na korzeniu i w końcu piękny wjazd wędki po mule w stronę nurtu rzeki. Koniec kropka. Przerwana rozmowa, błoto po kolana na nogach, chwyt wędki za koniuszek blanku w tzw. ostatniej chwili i naturalnie zacięcie. Cóż... w powietrze, bo to, co miało być i ewentualnie zostało zszokowane sardynką dawno się połapało, że Berkeley to wielka ściema i należy to wypluć czym prędzej. A mnie w opowieściach wnukom przyjdzie zgadywać, leszcz to, czy li to brzana, ki diabeł jakiś o niebotycznych rozmiarach... Gdybać można, ale zestawu raczej byle glut nie wciąga... Sprawdza się też stare powiedzenie, że ten, co robi kilka rzeczy na raz, żadnej nie robi porządnie... Pozostało mi szukać pocieszenia przy ognisku, bo sobotni wieczór to taka specjalna pora na każdych urodzinach.

Nazajutrz czekały nas powroty . Nikt znany mi ich nie lubi, ale są nieuniknione, więc jedyne, co pozostaje to oddalać je jak najbardziej się da. Od rana w niedzielę wyspowe scenariusze są podobne. Pierwsza wstaje Łódź, nie żeby mieli najdalej, ale Oni po prostu są niesamowici :) Dokładają do ogniska, gotują kawę, pieką kiełbaski... i nawołują pozostałych do pobudki. Nie daliśmy się długo prosić. Obozowisko budzi się systematycznie, co widać po kolejnych zaspanych głowach w otworach wyjściowych namiotów. Tym razem już przy złożonym obozie (w międzyczasie systematycznie wyspowicze pakują się i przenoszą swoje bagaże w okolice brzegu i łodzi) uczestnicy w komplecie siedzą i intensywnie dyskutują o ważkich sprawach portalowych. W składzie, w którym świętowaliśmy XI Urodziny WCWI czuliśmy się na siłach i w obowiązku przedsięwziąć postanowienia, które rzutować będą na przyszłe spotkania i organizację życia portalu. Na rozmowach zeszło nam do godz. 15.

Po dostarczeniu ostatnich wyspowiczów w okolice brzegu, na którym zaparkowaliśmy samochody, z Michałem zapakowaliśmy nasze bagaże i rozpoczęliśmy odwrót do Portu Czerniakowskiego, mając przy tym nadzieję na dopłynięcie przed zmierzchem. Rzeczywistość okazała się ciut inna, niż zakładaliśmy, głównie z powodu niskiego stanu wody. Były bowiem na rzece miejsca, w których nie sposób było przewidzieć głębokości mimo wytyczonego toru wodnego (nawet sobie nie wyobrażam jak to wygląda teraz, kiedy piszę ten artykuł i mam świadomość dalszego spadku poziomu wody, bo wówczas na wodowskazie w punkcie pomiarowym Warszawa Nadwilanówka było 179 cm, a teraz jest 141 cm).

Największe trudności mieliśmy na wysokości Rezerwatu Wysp Świderskich, gdzie po pierwsze krajobraz przypominał charakterem okolice po przejściu trąby powietrznej z porozrzucanymi i zatopionymi drzewami, po drugie, żeby to ominąć mieliśmy do dyspozycji szlaki z wodą do kostek, gdzie nie radziły sobie ani silnik z krótką kolumną, ani nasze zanurzenie. Szczęściem Maciek zabrał samochodem serwerownię i plecak Michała (prawie 50 kg bagażu), bo bez tego w ogóle przebicie się przez te okolice byłoby niemożliwe.

Praktycznie klucząc od brzegu do brzegu i szukając „szklanki wody” pod kilem już po zachodzie słońca, z włączonymi czołówkami minęliśmy Most Łazienkowski i wpłynęliśmy przez wrota śluzy do Portu Czerniakowskiego. Tu nas spotkała kolejna niemiła niespodzianka. Otóż Śmigła w założeniu miała powrócić do pomostów Fundacji „Ja Wisła”, czyli u Przemka Paska. To miejsce oddzielone od Portu kolejnym przejściem pod Mostem Łazienkowskim. Przy wysokim stanie wody pewnie nie byłoby z tym problemu, ale to co zastaliśmy plus prace hydrotechniczne w samym Porcie (czyszczenie i pogłębianie dna) spowodowały, że o godz. 21 zawiśliśmy na kamieniach i w mule tuż koło przejścia pod mostem. Nie dało się dalej płynąć, a zalegające dno śmieci wystawały ponad powierzchnię wody. Michał wyszedł więc na brzeg i piechotą udał się po poradę do bosmana, stacjonującego w stanicy Fundacji. Ten doradził nam, żeby przybić do jednej z kilku metalowych, zamieszkanych barek w Porcie i dzięki uprzejmości właścicieli i znajomości z Przemkiem pozostawić Śmigłą u nich. Tak też się stało, czyli ok. godz. 22 mój szwagier odebrał nas z nabrzeża przy Warszawskim Towarzystwie Wioślarskim, a łódka została poniżej w Porcie, zacumowana do barki znajomego Przemka, w oczekiwaniu na lepsze czasy, czyli wyższy stan wody (nadal wiemy, że jest coraz gorzej i póki co, łódką nie możemy przybić do pomostów Fundacji).

Tak zakończyły się XI Urodziny portalu w naszym wykonaniu, a w wydaniu wyspowiczów na szczęście udało się bez przeszkód dojechać do domów.

W podsumowaniu tradycyjnie już chciałbym podziękować w imieniu grona administratorów portalu za obecność tym wszystkim, którzy uważają, że czas urodzin portalu to coś specjalnego, przeznaczonego dla użytkowników, przyjaciół i sympatyków WCWI. Nigdy, pomimo różnych opinii, nie była to impreza zarezerwowana dla kręgu wtajemniczonych, czy specjalnych gości. Zaproszenie zawsze kierowane było do wszystkich, którzy chcą przyjechać, czują pasję i łączność z tymi, którzy tworzą WCWI. Dlatego też obecność tej garstki userów (na 7500 wszystkich zarejestrowanych) uważam za osobistą nobilitację i podziękowanie. My także (admini) specjalnie Wam dziękujemy za to, że znaleźliście czas i chęci do przyjazdu! Zwłaszcza osobom, które choć nie uczestniczą aktywnie w życiu portalu, zawsze nas wspierają i, w co nie wątpię, dobrze życzą rozwojowi w Sieci. Dziękuję także za wszystkie, przesłane esemesami lub w bezpośredniej rozmowie życzenia urodzinowe.

Specjalne podziękowanie kieruję do Kasi Korsarzowej. Nie mam słów, które oddałyby moją wdzięczność za reprezentację żon (kobiet) wędkarzy. Nie muszę chyba pisać, że nasze hobby jest dość specyficzne, często dość egoistyczne, bo jadąc na ryby zostawiamy pozostałych członków rodziny w domach. Rzadko nam też towarzyszą z własnej woli we wspólnych wyjazdach, gdzie, jak wiadomo, nie tylko ryba ściele się gęsto ;) Kasia nie opuściła żadnego z oficjalnych spotkań WCWI, za wyjątkiem tych, na których i Maciek (jej mąż) nie mógł być obecny z powodu wypadku komunikacyjnego. Tym bardziej jej postawa i poświęcenie zasługuje na wyróżnienie i naszą wdzięczność, że bywa jedyną przedstawicielką pań wśród męskiej grupy dość surowo zachowujących się panów. Kasiu tak trzymaj! I obyś przyjeżdżała wiecznie, łagodzisz obyczaje i masz oko na wszystko i wszystkich. Szczególnie i osobiście dziękuję Ci za Twoją pomoc przy obowiązkach admina podczas przyrządzania potraw wyspowych ;).

Drugie i wcale nie mniejsze słowa uznania i podziękowania kieruję do mojego szwagra, Krzyśka, który pomimo licznych obowiązków zawodowych organizował nam bezinteresownie transport łodzi, pomoc w wodowaniu i konserwacji łodzi. Nie da się wymienić wszystkich tych czynności, które wykonał abyśmy z powodzeniem mogli odpłynąć łodzią do miejsca przeznaczenia. Przy okazji, swoim zaangażowaniem zaraził swoich kolegów, bez których także i te urodziny byłyby bardzo trudne w organizacji, jeśli nie niemożliwe. Serdecznie dziękuję więc Maćkowi i Mariuszowi.

Śmigła jako druga z flagowych łodzi WCWI, choć nieformalnie, służyła nam w wielu wyprawach. Jej wodowanie i wykorzystanie nie byłoby możliwe dzięki Przemkowi Paskowi z Fundacji "Ja Wisła" i Jego przychylności w udostępnieniu miejsca stacjonowania. Dziękuję także bosmanowi z przystani Fundacji za rady przy konserwacji łodzi i wszelką pomoc techniczną w trakcie prac szkutniczych. Jeszcze raz wielkie dzięki!

I na koniec specjalne podziękowania Michałowi (MK), za czas, ochotę, obecność i łódź niezbędne to organizacji tych urodzin. Arturowi (Sołtysowi) za pożyczenie silnika do łodzi i wyrozumiałość w jego zwrocie... (oddam osobiście :)). Bartkowi (bart_siedlce) za udział w znalezieniu wyspy (co prawda dziękowałem już w tekście zaproszeniowym, ale 2x nie zaszkodzi) i w końcu Arturowi (Argrabiemu) i Jego żonie Ani za pożyczenie kapoków i tolerowanie nocnych odwiedzin po nie, w przeddzień wyjazdu urodzinowego.

Mam nadzieję, że będzie okazja do wyrażenia mojej wdzięczności w sposób bezpośredni przy najbliższym spotkaniu.

* * *

Zgodnie z tym, co zapowiadałem w zajawce artykułu napiszę teraz o naszych ustaleniach, poczynionych podczas XI Urodzin WCWI wśród grona obecnych przyjaciół, osób które śmiało mogę zaliczyć do grona animatorów realnego życia portalu.

Jak wiecie istniejemy od lipca 2001 r. co powoduje, że zgodnie z ustaloną tradycją staramy się podtrzymywać więź między zespołem administracyjnym a użytkownikami, organizując cyklicznie 2 razy do roku spotkania w tzw. realu. Do spotkań tych należą: Konferencja i Urodziny WCWI. Relacje z większości tych spotkań można poczytać w dziale "Sprawy WCWI" na forum lub "Z życia WCWI" wśród artykułów.

Oczywiście nie wszystkie spotkania są zrelacjonowane, bo to spory wysiłek dla autorów, żeby znaleźć czas i chęci na opisanie minionych wydarzeń. Były jednak czasy, kiedy po tych spotkaniach ukazywało się po kilka opisów, czy fotorelacji. Od kilku lat jednak zauważamy dość stały spadek zainteresowania tymi imprezami. Proszę przy okazji mi uwierzyć, że nie zamierzam tu nikomu robić wyrzutów. Wydaje się jasne, że niektóre formy aktywności mogły się zwyczajnie przeżyć i nie zgromadzą już frekwencji oscylującej wokół grup kilkudziesięcioosobowych. Zarówno ten czas jak i okoliczności są niezbyt sprzyjające, aby każdy z nas pozostawił za sobą, to co stanowi priorytet (rodzina, dom, praca) i bezkrytycznie uczestniczył w spotkaniu pasjonatów, których oprócz wędkarstwa łączy jeszcze chęć wspólnego spotkania, porozmawiania, czy nawet wypicia piwa. Bywa też, że ustalone terminy, bez względu na to, że podane wcześniej, czy później kolidują z tymi, które uważamy za ważniejsze.

Nieco inną sprawą jest także lokalizacja urodzin. Jak wiecie, zawsze staraliśmy się wytypować inną, niepowtarzalną wyspę na środkowej Wiśle na doroczne spotkanie podczas urodzin. Tych wysp już zwyczajnie brakuje. A to oznacza, że musimy zacząć je powtarzać. Przepłynęliśmy w różnym składzie odcinek Wisły od Dęblina/Puław do Torunia i zdając sobie sprawę, że dzika Wisła jest w stanie tworzyć nowe miejsca, także wyspy, to proces wyspotwórczy jest jednak długotrwały, zwłaszcza jeśli oczekujemy, że taka wyspa będzie nadawała się do naszego pobytu.

To gdzie byliśmy ilustruję zdjęciami poniżej. Nie są to zdjęcia zbiorowe, a jedynie wybrane przez mnie zdjęcia, które pochodzą ze wszystkich odbytych przez nas urodzin.


W lipcu 2002 r. zainaugurowaliśmy Urodziny WCWI. Wyjazd ten zgromadził najwięcej osób w historii portalu. WCWI było wówczas, obok Rybiego Oka i mniej masowego SWI jednym z nielicznych serwisów wędkarskich.

 


W następnym, 2003 r. odwiedziliśmy jedną z Wysp Smoszewskich (okolice Czerwińska n/Wisłą).

 


Trzecie urodziny odbyły się na wyspie znajdującej się na południe od Warszawy, w okolicach Kozienic i miejscowości Kępeczki.

 


Na czwarte urodziny wytypowaliśmy wyspę w dół od stolicy, czyli okolice Rakowa.

 


W 2006 r. wyspowiczów gościły okolice Nieszawy i wyspa Ptasia.

 


Na VI Urodziny wróciliśmy w górę rzeki. Wyspa nazywała się Kłoda od pobliskiej miejscowości o tej samej nazwie.

 


Kolejne urodziny w 2008 r. spędzaliśmy w okolicach Chmielewa, czyli powróciliśmy na urokliwy odcinek Warszawa-Czerwińsk-Wyszogród

 


Rok później Urodziny odbyły się naprzeciwko Holendrów, czyli zgodnie z tradycją, Wisła przedwarszawska.

 


W 2010 r. urodzinową wyspą mianowaliśmy okolice Rachcina.

 


Na jubileusz WCWI, czyli X Urodziny wróciliśmy na Wyspę (Kępę) Wyszogrodzką. Spotkanie nie było już tak liczne jak w 2002 r. jednak nie mniej uroczyste.

 

Powyższe spostrzeżenia, a także to, że być może nasza decyzja odnośnie organizacji spotkań WCWI da szansę tym, którzy nigdy w nich nie uczestniczyli, a chcieliby być obecni np. na urodzinach spowodowały, że ustaliliśmy co następuje:

Trwałe i tradycyjne imprezy cykliczne WCWI, czyli Urodziny Portalu i Konferencja Portalu odbywać się będą co 2 lata. Oznacza to, że następne urodziny, czyli XIII, odbędą się w 2014 r. a ich miejscem będzie, któraś z odwiedzonych już wysp na północ od Warszawy, chyba że znajdziemy zupełnie nową. Urodziny organizować będziemy w ostatni weekend lipca.

Kolejna Konferencja WCWI, nazywana także KKNN o numerze XII (pierwsza była w Wildze w 2002 r.) odbędzie się w 2013 r., zaś następna (trzynasta) w 2015 r. Urodziny będziemy numerować zgodnie z rocznicą, a konferencję wg kolejności.

Miejsce konferencji będzie ustalane odrębnie, bo ośrodków, w których możemy się spotkać jest znacznie więcej niż wiślanych wysp. Jak sądzę, podczas organizacji zawsze pojawi się wątek lokalności. W przeszłości spotykaliśmy się od Wielkopolski po Pomorze, więc przy tej imprezie miejscem nie będziemy się ograniczać. To co ważne, aby każdy z wyprzedzeniem wiedział o terminie, Konferencja WCWI, czy jak kto woli KKNN odbywać się będzie w drugi weekend lutego.

Pozostałe imprezy, często także o cyklicznym charakterze pozostają bez zmian, w gestii organizatorów. Należą do nich niezmiennie przyciągające znacząco większą liczbę uczestników: Pożegnanie Lata (PL), Krakowskie Odłowy Smoków (KOS) i spotkania na Jeleniej Wyspie. Oczywiście nie wykluczamy pomysłów i organizacji innych spotkań wśród użytkowników portalu.

Naszą decyzję uważam za obowiązującą, ale miło mi będzie podyskutować nad nią np. w komentarzach.

Tekst: TJ
Zdjęcia (z ostatnich Urodzin): Artur i Adam, pozostałe różni autorzy.

Komentować mogą wyłącznie zarejestrowani użytkownicy

Komentarze   

Ładny kawałek historii. Osobiscie uczstniczyłem w edycjach 2006, 2007, 2008 i 2010. Niestety ostatnie dwa lata to posucha z mojej strony jeśli chodzi o wyspowanie urodzinowe, miło wspominam Wyspę Jelenią na której bywałem, KOS i PL, w takim układzie KKNN 2013 obowiązkowe. Choć nie było mnie na wyspie AD 2005 to duchowo w niej uczestniczyłem. Dokładnie w weekend wyspowy byłem na rybach na wprost wyspy urodzinowej, zazdrościłem ekipie która może \"wedkowac\" z wyspy. Dopiero po latach złożyłem wszystkie fakty i wyszło że to ekipa WCWI świetowała.
No i smutno mi, że w tym roku nie byłem. Robert, jak wiesz urodziny WCWI to także data moich urodzin. Dlatego ostatnimi czasy zacząłem dzielić ten mój jubileusz. Raz wyspa, kolejny rok Rodzina.Pamiętam, że na początkowe urodziny woziłem co najmniej 1 karton szampana, na te niedawne już tylko 2-3 butelki a i tak wystarczało dla wszystkich. Szkoda, ze tak się dzieje. Ale myślę, że to naturalna kolej rzeczy. Formuła tych spotkań straciła na atrakcyjności bo to jednak już kopa lat. Kiedyś byliśmy jednymi z pierwszych, którzy organizowali tego typu imprezy. Dziś są dziesiątki takich portali. Poza tym uczestnicy bywający na takich \"stronach\" zawiązują osobiste przyjaźnie z innymi tam poznanymi i zaczynają żyć własnym życiem powoli oddalając się od życia portalu. Ja sam widzę, że - czego bardzo żałuję - nie stać mnie na wszystkie spotkania. Od kilku lat jestem bez pracy i jak mam wydać nawet niewielkie pieniądze aby uczestniczyć w takich imprezach to mam kaca moralnego. Ale chwała Ci za te nieustanne próby organizacji kolejnych spotkań, chwała Wam wszystkim, którzy organizuję też inne imprezy pod szyldem WCWI. Do miłego zobaczenia już jutro na Pożegnaniu Lata. Tym razem będę miał szczęście zobaczyć Wasze mordy. :)
I mi jest smutno,że niestety opuszczam takie imprezy :cry Ale czasy są coraz trudniejsze ,nawet na wsi(choć wg legendy \"chłop śpi ,a w polu rośnie\" ),dlatego ciągle jest coś ważniejszego ,potrzebniejszego i...ech :roll Mimo wszystko czuję się częścią tego portalu,dzięki niemu poznałem wielu wspaniałych ludzi i spojrzałem na wędkarstwo z zupełnie innej strony.Dlatego własnie jutro ,zostawię problemy i pojadę spotkać prawdziwych przyjaciół :) Robert jak to kiedyś córcia Twoja powiedziała o WCWI ,\"mafia\" ,... trzyma sie dzielnie ;)
W tym roku to była moja 2-ga nieobecność na wyspie urodzinowej, niestety ale musiałem zadbać o swój sklepik, przed wyprawą na Nordkapp.
Pamiętam z jakim podnieceniem jechałem na swoje pierwsze, a WCWI trzecie Urodziny. Kiedy nick stawał się realną osobą to było coś fantastycznego. Klimat przerósł moje oczekiwania. Kasia po latach pamiętam Twój dobry uczynek :) Potem PL, konferencje, najazdy, dorsze,PJ, drapieżnik... \"To były piękne dni...\"
I choć narazie muszę odpuścić, to jeszcze \"zaśpiewam\" Wam nad ranem \"Kliper\" albo jakąś inną \"Jolkę\"
;)
Szacun dla Tych, którzy poświęcają swój czas i energię!!!