Mieszkam na południowym zachodzie Francji, między Tuluzą a Agen, w krainie black bass'a. Rzeki Garonna i Tarn są obfite w sumy (okazy do 100kg), szczupaki, sandacze i okonie. Klenie są na porządku dziennym w dużych ilościach, zwłaszcza w kanale południowym. W okolicach są jeziorka bassowe i nieprzebrane ilości karpia. Niestety region jest bardzo turystyczny i ceny należą do wygórowanych, ale istnieje dużo kempingów w miarę tanich.

Sprawa wybranych kosztów i przepisów związanych z wędkarstwem wygląda następująco. Pozwolenie na połów ryb kosztuje około 30 euro za 15 dni (od 01/06 do 30/09) lub 62 euro za rok (nie doczytałem się obowiązku obywatelstwa francuskiego). Można łowić na 4 wędki, do dwóch haczyków na każdej. Zabronione jest łowienie nocne oprócz zasiadek karpiowych. Wędkowanie dozwolone jest od 30 min. przed i po wschodzie/zachodzie słońca.

Hotele są raczej drogie, w granicach 40-50 euro za dobę. Wybrane sklepy są dość tanie (to sieci znane w Polsce: Netto, Lidl, czy Ecomarche). Paliwo we Francji kosztuje 1,35 euro za litr (E98) i 1,10 euro za ON. Wędkarskie miejscówki są jednak w zasięgu roweru. Wynajem łodzi, kajaków, a nawet rowerów wodnych jest bardzo drogi. Lepiej przytargać swój środek pływający, jest miejsce na wodowanie i na przyczepę też znajdzie się hangar.

Oto kilka cen:
- białe robaki - 1,30-2,00 euro (na przynętę, bo na zanętę jest ich za mało)
- piwo 0,5l - 0,30-0,50 euro w sklepie, 2,00-2,50 w kafejce za 0,25l
- bagietka (długa bułka francuska) - 0,40 euro
- pastis (to poznacie ewentualnie na miejscu) 11,00 euro za litr
- sprzęt wędkarski najtaniej zakupić w Decathlonie odległym o 25 km
- wieprzowina (kotlety) około 5,00 euro za kg
- znaczek pocztowy do Polski 0,55 euro
Połączenie lotnicze w promocji od 80,00 euro w tę i z powrotem + pociąg Paryż-Montauban około 100,00 euro. Samochodem z W-wy to odległość około 2500 km w jedną stronę. Autostrady we Francji są płatne.

Czekam na pytania. Co chcecie wiedzieć o łowieniu ryb we Francji lub ogólnie? Poszukuję także partnera lub partnerów do zorganizowania wypadów wędkarskich do Francji.

Krystian Mazur *frenchy*

Komentować mogą wyłącznie zarejestrowani użytkownicy

Komentarze   

Z chęcią podejmę się eksportu białych robaczków. U mnie pudełko (nie byle jakie, tylko zakrecane) w detalu 1 zł.
Przy tych cenach to i ja hodowlę założe... :grin
Bylem tydzien temu w Prowansji i zahaczylem o Lac du St.Croix - zaporówka na rzece Verdon. Przyznam, ze zrobila na mnie oszalamiajace wrazenie niesamowita przejrzystoscia i barwa wody - lazur :eek
Czy nie wiesz jak tam jest z rybami? Bylo paru grunciarzy po drugiej stronie, wiec cos plywa ;) Chodzi mi o drapieznika, bo takowym sie param.
Te jezioro, lac de ste Croix, jest bardzo rybne jak równierz sama rzeka Verdon.
Spotyka się tam szczupaki, sandacze, okonie a także ogromne, 10-cio kilogramowe pstrągi!
Tubylcy łowią je na ukleje. Jest też i bass.
Jezioro udostępnione jest dla sprzętu pływającego jednak silniki spalinowe są zabronione.
To jade!! :grin Za rok.
Wrzesien dobry bedzie?
No i gdzie sie kupuje zezwolenia...
Wybieram się w tym roku. Proszę kolego o szczegóły gdzie kupić zezwolenie i co trzeba mieć oprócz kasy aby je kupić.
witaj.czy polecił bys może jakąś konkretną miejscówkę.wybieramy się w okolice Albi,będzie to nasz pierwszy raz we Francji.Jedziemy aż na cały tydzień,mam nadzieję że bedzie extra.szukamy suma i karpia.wędkujemy na wodach Belgii,jak do tej pory powyżej 50kg jeszcze nie było.może na rzece Tarn?jeszcze tylko miesiąc hehehe.pozdrawiam
Hallo żyje tu ktoś szukam czarnego bassa w okolicy między tuluzą a agen możesz mi pomóc ?