Od dłuższego czasu obserwuję niemoc kilku userów wklejających linki w rozmównicy. Nie wiem z czego to wynika ale efekt końcowy jest mizerny, żeby nie powiedzieć dosadniej. Temat dotyczy wklejania linków zarówno w gadalnicy jak i w komentarzach pod artykułami. Jak już ktoś wie o co chodzi z mechanizmem wklejania, to gubi się gdy link jest za długi. A sprawa jest prosta jak budowa młotka. Nie jest potrzebna zaawansowana wiedza informatyczna do wykonywania takich trywialnych działań. Pokażę wam jak to się robi i od tej pory oczekuję poprawy.

Do rzeczy. Rozmównica posiada z prawej strony suwak. Jeśli zjedziemy nim na sam dół, ukazuje się wyróżniony tekst.

Po kliknięciu na niego uruchomi się dodatkowe okno. Jest tam sporo możliwości edycji tekstu jak i wybór emotek.

W sekcji "kod" jest pokazany sposób wklejenia linka, a po prawej stronie znajduje się wynik. Proste? Myślę, że tak.

Zdarza się, że mimo naszych wysiłków, link nie wchodzi. Znaczy to, że jest za długi lub posiada znaki, które nasza strona nie wyświetla poprawnie (to np. jest znaczek &). Trzeba go skrócić i wkleić zgodnie z tym co napisałem wyżej. Jak skrócić? Pokażę najprościej jak potrafię.

W Google wpisujemy to:

Wybieramy to co nam pasuje i wklejamy nasz link.

Wynik w postaci skróconego linku generowany jest automatycznie.

Pozostaje skopiować "skróta" i wkleić w rozmównicy.

Te same zasady obowiązują nie tylko w gadalnicy. Z powodzeniem można je stosować w komentarzach pod artykułami, choć komenda wygląda nieco inaczej, ale zasada jest taka sama. Wierzę, że dacie radę.

Roman Wesołowski *erwin*

Komentować mogą wyłącznie zarejestrowani użytkownicy