Często początkujący adepci sztuki pstrągowania zadają mi pytanie „jak złowić pstrąga?” Postaram się w tym artykule podzielić się moją skromną wiedzą, nabytą podczas moich 10 lat poszukiwania tej ryby na rzekach i rzeczułkach Pomorza Gdańskiego i Kujaw.

Zasady ogólne.

1. Ubiór nasz powinien być maskujący i funkcjonalny. Najlepiej, gdy zlewa się z otoczeniem rzeki nie kontrastując z nim. Wskazana jest kamizelka wędkarska, gdzie po licznych kieszeniach upchniemy potrzebne nam drobiazgi. Niezbędny będzie też niewielki plecaczek lub koszyk muszkarski, gdzie będzie znajdować się reszta majdanu.

2. Do łowiska zbliżajmy się powoli, ostrożnie, uważnie patrząc pod nogi, aby nie nadepnąć na suchą gałązkę, nie wpaść w bobrową dziurę czy do przybrzeżnego bagienka. Hałas, jaki przy takich przygodach zrobimy ostrzeże pstrągi na sporym odcinku rzeki i z brania będą nici. Ideałem byłoby podejście w pozycji pochylonej. Gdy zajęliśmy już stanowisko dogodne do rzutu, nie prostujmy się gwałtownie, nie wykonujmy żadnych gwałtownych ruchów.

3. Po zajęciu stanowiska nie rzucajmy od razu, poczekajmy kilka chwil, być może pstrągalek zamieszkujący miejsce, które chcemy obłowić coś spostrzegł, ale nie niepokojony powtórnie będzie skłonny do brania.

4. Jeśli chcemy zmienić stanowisko nie idźmy wzdłuż brzegu. Lepiej oddalić się na kilka, kilkanaście metrów od rzeki, przejść na wysokość nowego miejsca i podejść prostopadle do wybranego stanowiska w sposób opisany w punkcie 2.

5. Rzuty przynętą wykonujemy zawsze z nadgarstka, nie wymachujemy całym wędziskiem (oczywiście muchówką nie da się inaczej rzucać jak całym kijem – inna technika). Będziemy mieli precyzyjniejsze i cichsze trafienia przynętą w wybrane miejsce.

6. Gdy łowimy na woblery lub mokre muchy i steamery lepiej posuwać się w dół rzeki. Wykonujemy wtedy rzuty z prądem i prowadzimy przynęty pod prąd. Gdy łowimy na obrotówki i suche muchy lub nimfy idziemy w górę rzeki. Rzuty wtedy są pod prąd, a prowadzenie przynęty z prądem. Idąc w górę rzeki można podejść do stanowiska pstrąga znacznie bliżej, gdyż zachodzimy go „od ogona” (pstrąg, jak każda ryba rzeczna ustawia się zawsze głową pod prąd).


Zimą, gdy śnieg jeszcze zalega brzegi rzek, można odstąpić od zasady poruszania się po łowisku z dala od rzeki. Zmrożony śnieg robi za wiele hałasu, natomiast tuż przy brzegu już go nie ma lub jest miękki.

Charakterystyczne stanowiska pstrągów.

Pstrąg jest zdecydowanym terytorialistą. Z reguły największy pstrąg zajmuje najlepsze miejsce (według pstrąga) na danym odcinku rzeki. Będzie to więc najgłębszy dołek, spore podmycie pod burtą, głęboka rynna czy duże zwalisko drzew w nurcie.


Zimą i na przedwiośniu pstrąga należy szukać na wolnych prostkach pomiędzy zakrętami rzeki, brania można się spodziewać zarówno pod burtami, jak i na środku rzeki.

Terytorializm pstrąga potokowego osłabia się, czy wręcz zanika jedynie w czterech przypadkach. Dwa z nich do niczego nam się nie przydadzą, gdyż będzie to okres przedtarłowy, gdy pstrąg jest już pod ochroną, a drugi przypadek, to wielkie i długotrwałe upały podnoszące temperaturę wody i pogarszające warunki tlenowe w wodzie. Pstrągi wtedy gromadzą się na odcinkach lepiej natlenionych, tj. poniżej progów wodnych, szybkich i chłodniejszych dopływów głównej rzeki, czy w miejscach podwodnych źródlisk. Nie żerują wtedy jednak usiłując przetrwać trudny dla siebie okres.

Dwa pozostałe przypadki możemy wykorzystać: po pierwsze jest to tarło lipienia przypadające na połowę kwietnia do początków maja. Pstrągi obżerają się ikrą lipienia niemiłosiernie, aż do nieprzyzwoitości.


Szeroka płań z kamienisto-żwirowym dnem – miejsce tarła lipieni. Z tej miejscówki 19 kwietnia 2003 r. wyjąłem na woblera w dwóch kolejnych rzutach dwa pstrągi: 36cm i 51cm. Oba miały żołądki do pełna wypchane świeżą, żółtopomarańczową ikrą lipienia.

Drugim przypadkiemjest okres, gdy pstrąg macha z pobłażaniem płetwą na pobratymca żerującego obok jest masowa rójka jętki majowej, czyli z reguły tuż po tarle lipienia.


Rójka jętki majowej. Miejsca żerowania powierzchniowego pstrągów zaznaczyłem kółkami.


Stanowiska pstrąga w zwaliskach drzew. Im dołek większy i głębszy, tym większego kabana można się spodziewać.

Pstrągi uwielbiają zajmować również miejsca pod kładkami, mostami i wiaduktami. Nie przeszkadzają im tam nawet przejeżdżające samochody czy pociągi.


Betonowy mostek. Najpierw wpuszczam woblerka pod most ze stanowiska powyżej, w miejsce oznaczone cyfrą 1, a gdy to nie przynosi rezultatu obławiam miejsca nr 2 ze stanowiska poniżej mostka.


Latem pstrąg wybiera lepiej natlenione miejsca. Będą to przede wszystkim szypoty poniżej zwalisk kamieni. Napływ lepiej jest obłowić wcześnie rano, a warkocz szybkiej wody później.


Pstrągi lubią stać w cieniu prądowym za zatopionymi czy wystającymi z wody głazami.


Latem rzeka przepływająca pod baldachimem drzew ma niższą temperaturę i tu pstrągów w tym okresie będzie więcej niż na otwartym terenie.

Prezentacja przynęty.

To niezmiernie ważna rzecz. Na często odwiedzanych naszych łowiskach pstrągi napatrzyły się już na wiele przynęt i jednostajne ich prowadzenie rzadko skusi je do brania. Przynęty spinningowe prowadźmy nieregularnym tempem, z zatrzymaniami, a nawet pozwólmy co jakiś czas spłynąć im trochę z nurtem, cofając szczytówkę wędziska. Prezentacja przynęty po jednym średnio długim rzucie powinna trwać kilka minut. Powyższe dotyczy łowienia spinningiem (woblery, obrotówki, gumki i koguty) i muchówką (mokra mucha, steamer), gdy ciągniemy przynętę pod prąd. Łowiąc na suchą muchę, czy nimfę oraz na obrotówki i woblery prowadzone z prądem jesteśmy skazani na szybkość nurtu. Przynętę nie należy nigdy podawać pstrągowi na głowę, skutkuje to spłoszeniem kropkowańca. Zawsze trzeba rzucić zestawem kilka metrów powyżej lub poniżej domniemanego stanowiska pstrąga. Rzuty wykonujemy tak, aby przynęta wpadła do wody jak najciszej, bez zbędnego chlupotu. Muszkarze powinni starać się, aby linka nie chlapała o powierzchnię wody.


Obłowienie różnymi przynętami takiej miejscówki zajmie nam kilkadziesiąt minut. Jest tu wszystko, co raduje duszę pstrągarza: 1- głęboka rynna, 2- podmycie pod burtą, 3- dół pod zwalonym drzewem, 4- cienie prądowe za przeszkodą. Idąc w dół rzeki obławiamy w kolejności stanowiska: 1,2,3,4. Idąc w górę rzeki postępujemy odwrotnie.


Głęboki zakręt rzeki pod kątem 90°. 1- wolny napływ przy burcie, 2- stanowisko pstrąga za przeszkodą na napływie, 3- głęboka rynna wymyta prądem rzeki, 4- podmycie burty ze wstecznymi prądami, 5- wyjście nurtu z rynny na płań. Idąc w dół rzeki obławiamy w kolejności stanowiska: 1,2,3,4,5. Idąc w górę rzeki postępujemy odwrotnie.

Często zastanawiałem się, dlaczego w podręcznikowych miejscach, gdzie teoretycznie powinien mieszkać niezły kaban nie miałem żadnego przyzwoitego pstrąga, co najwyżej niedoświadczoną młodzież. Przyczyną jest łatwość dostępu wędkarzy do takich miejsc. Pstrągi po prostu są często niepokojone i te cwane unikają takiej miejscówki. Im trudniejsze miejsce technicznie i gorszy dostęp do wody, tym szanse na dobrego kabana są większe.


W takim gąszczu jedynym sensownym rozwiązaniem jest spławienie pływającego woblera ze stanowiska powyżej miejscówki i obławianie pod prąd. Ale uwaga! Podczas spływu woblera można się spodziewać brania pstrąga z powierzchni. Trzeba być przygotowanym na natychmiastowe zacięcie, lecz skuteczność jego będzie w większości przypadków znikoma. Mnie osobiście udało się przyciąć skutecznie trzy takie brania na kilkanaście przypadków.


Klasyczny zakręt rzeki z zatopionym drzewem. Z miejsca A łatwo go obłowić obrotówką lub suchą muchą czy nimfą, z miejsca B lepiej zastosować woblerka lub mokrą muchę (steamer).

I to tyle z mojej strony. Na pewno doświadczeni pstrągarze dopracowali się własnych, innych sposobów na kropka, lecz mam nadzieję, że ten tekst pomoże początkującym miłośnikom tej ryby. I pamiętajcie: jak zasmakujecie tej przygody choć raz, inne gatunki będą dla was drugorzędne (po prostu zachorujecie na „salmonelozę”).

Zarażony nieuleczalnie opisał jak umiał najlepiej i opatrzył fotkami ze swoich ulubionych łowisk
Picolo

Komentować mogą wyłącznie zarejestrowani użytkownicy

Komentarze   

Ten komentarz został usunięty przez Administratora
Argrabi, dopiero liznąłem nieco tych tajemnic, :)
człowiek uczy się przecież przez całe swoje życie, gdyby poznał wszystko na temat swojej rzeki i ryb tam mieszkających, wędkarstwo straciłoby dla niego sens. Muszą być zawsze elementy niewiadome, wtedy jest ciekawiej. :grin
Jak dla mnie - Mistrzostwo Świata :grin
Pstrągi - już się bójcie :)
Kapitalnie! Wskazówki dla każdego.
Dla wszystkich neofitów dodam tylko jedno dobre okulary polaryzacyjne i jak najczęstsze pobyty nad wodą.
Pstrąg to terytorialista i jeśli go wypatrzymy jest duża szansa, że będzie tam jutro i pojutrze i wtedy są to dopiero indiańskie podchody do upatrzonego. Często taki pstrąg to ryba jednego rzutu, Jak nie weźmie to możemy sobie odpuścić miejscówkę na kilka godzin lub do drugiego dnia.
I jeszcze jedno, darujmy mu wolność, dołek bez niego jest jakiś taki pusty, a jak zobaczycie go znowu jak króluje w sojej dziurze to robi się cieplej koło serca.
Ja nigdy nie staram się po raz drugi złowić tego samego pstrąga, przecież to już kumpel!
Jak dla mnie rewelacja. Zwłaszcz, że znam parę ciurków o zbliżonym charakterze :grin
Bardzo ładnie i przystępnie opisane łowy na pstrągi. Te artykuły tylko utwierdzają mnie w chęci próby żłowienia kropkowańca :)
Sa tu miejsca w dol i gore Somonina,tak mi cosik wychodzi.Zdj.3 od gory ponizej Som.,widac droge polo-lesna,mialem, ale jazia.Calosc artykulow jest po prostu SUPER. :)
piękny tekst,piekne zdjecia i wogóle jestem pod wrazeniem naprawde super!!!
Piszesz, że dopiero liznąłeś nieco tych tajemnic. A mnie się zdaje, że liznąłeś sporo i potrafisz to przekazać innych. Twoje opisy jak widać po postach są proste czytelne, bez wyszukanych frazesów. Nie wszyscy lubią gubić się w opisach, ale wolą kawa na ławę. Jeszcze tylko gdyba tak fotka, chociaż jednego pstągalca, trochę większego od dużego palca. Pozdrawiam ted
Piękny artukuł. Nigdy nie wiedziałem gdzie szukać rybek w takich rzeczółkach i jak prowadzić wabik. Dzięki Tobie już wiem. Jeszcze raz bardzo dziękuje za napisane ów artykułu.
Całkowicie zgadzam się z opinią, że publikowanie takich artylułów winno być zakazane!!! Mało tego karne dożywontnim zakazem pobytu w pobliżu jakichkolwiek wód pstrągowych. Jestem naprawdę pełen podziwu!
Naprawdę fantastyczny cykl artykułów. Po ich przeczytaniu czuję się nieco bogatszy w wiedzę teoretyczną i zaczynam myśleć, aby kiedyś spróbowac zapolować na kropka...
Artykuł bardzo fajny,ekstra zdjęcia, brakuje fotografii kropkowańca.
No to żeś sie popisał :grin rewelka.
A rzeczki piękne, napisz może ich nazwy to bym się kiedyś z przyjemnością na którąś wybrał, może już byłem
;)
Cytat:
A rzeczki piękne, napisz może ich nazwy to bym się kiedyś z przyjemnością na którąś wybrał, może już byłem

Od góry: Wierzyca, Radunia, Słupia, Wda, tam najczęściej jestem. W tym sezonie mam nadzieję dołączy jeszcze Brda, Łeba i Wietcisa.
Pozdrawiam
Świetnie opisane. Czuć tutaj zacięcie wędkarskie i pasję a także doświadczenie. Dzięki, dzięki, dzięki.
\"...Oba miały żołądki do pełna wypchane świeżą, żółtopomarańczową ikrą lipienia...BRAWO!!!\"