Chciałbym zaproponować kolegom, a może i koleżankom własnoręczne wykonanie spławika typu stick. Jako że surowiec jest łatwo dostępny, wykonanie nie powinno nastręczać trudności osobom posiadającym odrobinę smykałki do majsterkowania.Materiał stanowi pałka wodna, a właściwie jej zdrewniała łodyga podtrzymująca owocnie.

Surowiec na spławiki należy zbierać po zakończeniu okresu wegetacji najlepiej zimą. Wcześniejszy zbiór zielonych jeszcze łodyg mija się z celem, ponieważ schnąc zmieniają one kształt i stają się nieprzydatne.

Zima ma jeszcze jedna zaletę, do potrzebnego surowca możemy dotrzeć po lodzie zachowując oczywiście należytą ostrożność.

Za pomocą ostrego noża wycinamy potrzebne nam części rośliny tj. łodygę, owocnię proponuję odciąć na miejscu, unikniemy kłopotliwego, dokuczliwego pylenia w domu.

Zebrane łodygi pozostawiamy w suchym, niezbyt ciepłym pomieszczeniu do całkowitego wyschnięcia (na okres kilku tygodni). Twarda, trzeszcząca przy zginaniu łodyga to znak, że możemy przystąpić do pracy.

Niezbędne narzędzia

Całe wyposażenie naszego warsztatu sprowadza się do noża modelarskiego, papieru ściernego o granulacji 250 i 400, cążek pomocnych przy wykonaniu oczek, drut na oczka.

Potrzebne materiały

Lakier do parkietów, rozcieńczalniki, lakiery kolorowe do wykończenia spławików, klej epoksydowy.

Suche już łodygi tniemy nożem modelarskim na odpowiedniej długości odcinki, szlifujemy papierem ściernym 250. Za pomocą drutu w dolnej części wykonujemy otwór, w który wklejamy klejem epoksydowym oczko.

Po wykonaniu tych czynność możemy przystąpić do nałożenia pierwszej warstwy lakieru do parkietów. Ja maluję spławiki poprzez zanurzenie ich w lakierze, tak rozcieńczonym, aby swobodnie spływał z malowanego elementu. Aby ułatwić sobie prace lakier i rozcieńczalnik wlewam do zamykanej metalową zakrętką butelki po napoju Kubuś pojemności 1l.

Tak pomalowany spławik pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, czyli na około 24 godziny. Następnymi czynnościami jest szlifowanie oraz powtórne malowanie. Czynności te należy wykonać starannie, gdyż to one decydują o trwałości i przydatności naszego spławika.

Chciałbym jeszcze dodać, że spławiki te można modyfikować według własnych potrzeb i upodobań np. można wkleić w spławik obciążenie.

Końcowym etapem jest nadanie tak wykonanemu spławikowi kolorystyki, dobór której pozostawiam majsterkowiczom.

Prawda, że to łatwe i proste?

Miętus


Wybrane komentarze z poprzednich wersji portalu:

Piaszczur:
Bardzo, bardzo, bardzo fajny pomysł!
Taurus:
Pomysł który stosuję od paru ładnych lat. Spławiki z trzciny zawsze są w mojej skrzynce wędkarskiej. Świetnie, że napisałeś o tym :-)
Pszens:
Ekstra. Efektowne cacuszko z niczego.
Zed:
Teraz ja tez stwierdze : BRAWO!!! To mi sie podoba. Pokumać i zrobić.
puzio:
W rzeczy samej, bardzo prosty sposób na wykonanie własnego spławika. I materiał łatwy do zdobycia. Coś Mi się wydaje ze zacznę robić własne spławiki. Dziękuję Boguś za instruktaż. Pozdrawiam - Sławek
prezijm:
Świetny pomysł. Zgodze się z Kolegą i podpowiem, że mój znajomy wykonuje takie właśnie spławiki. Jednak dodam, że nie barwi ich dodatkowo, a pozostawia w naturalnym kolorze łodygi.Tak przygotowany spławik wykorzystuje do połowu "spod nóg" tzn. łowi z bardzo bliskiej odległości od brzegu. Krótki dystans zapewnia dobrą widoczność spławika, a jego barwa nie powoduje dodatkowej podejrzliwości ryb. Z powodzeniem łowi spory liny.

Komentować mogą wyłącznie zarejestrowani użytkownicy

Komentarze   

I oto chodzi zeby sie nie narobic a zrobic BRAWO splawiki swietne od tego roku tez zaczynam robic tylko ze odrazu na masowa skale i tylko dla siebie niech inni zazdrszcza jakie sa skuteczne a wszystko dla tego ze przez siebie zrobione heh :grin :grin :grin
Właśnie spadł śnieg i wkrótce zamarznie jezioro...Pod pretekstem spaceru wyciągnę żonę i córkę na spacer, i wrócę z garścią spławików. Dziękuję za pomysł! :grin
jako poczatkujacy wedkarz mam takie, moze smieszne, pytanie.. te splawiki maja tylko oczko i to w dolnej ich czesci, nie ma zadnego stopera, jak wiec zablokowac zylke? przywiazac do oczka, czy moze zablokowac ciezarkiem? :?
ar00n, wystarczy kawałek wentylka, gumeczki założony w górnej części spławika.

Pozdrawiam.
Nieżle wykombinowane.Pomysł godny wypróbowania.