Instytut Rybactwa Śródlądowego z Olsztyna oprócz badań terenowych od czasu do czasu wspomaga się także badaniem opinii publicznych, zwłaszcza społeczności wędkarskiej. Zachęcamy zatem do wzięcia udziału w ankiecie.

Tomek wysłał do nas prośbę o udział w ankiecie, za pomocą której IRS chce zbadać obecne trendy wędkowania. Poniżej oficjalny mejl:

Zwracamy się do Państwa z prośbą o udział i pomoc przy badaniach naukowych obejmujących postrzeganie przez różne grupy społeczne nowych trendów charakteryzujących uprawianie wędkarstwa w Polsce. Analiza zebranych danych będzie wykorzystana przy opracowaniu publikacji naukowych z zakresu rybactwa i socjologii, jak również skierowana będzie do szerokiego odbiorcy w formie artykułów popularnonaukowych oraz wystąpień na konferencjach, seminariach i szkoleniach. W tym celu stworzyliśmy wersję online ankiety, która znajduje się w linku poniżej:

ankiety.infish.com.pl

Licząc na zrozumienie i pomoc w badaniach pragniemy zachęcić do wypełnienia ankiety.
Z poważaniem
dr inż. Tomasz Czerwiński
Zakład Bioekonomiki Rybactwa
tel. (+48) 89 524 10 58

Komentować mogą wyłącznie zarejestrowani użytkownicy

Komentarze   

Błąd w ankiecie. System wymusza wypełnienie pkt. 12 i 13.
12) Jeśli uważa Pan(i) że wędkarz może lub powinien wypuszczać złowione ryby, proszę podać dlaczego: *
13) Jeśli uważa Pan(i) że wędkarz nie powinien wypuszczać złowionych ryb, proszę podać dlaczego: *
Powinno być, że wypełniamy obowiązkowo 12 lub 13.
Jarku, czemu błąd? Ankieterzy chcą poznać Twoją opinię o wypuszczaniu lub nie wypuszczaniu ryb. Konstrukcja ankiety oparta na pojawianiu się pytań w zależności od tego czy wypuszczasz lub nie byłaby skomplikowana, zwłaszcza że ankieta nie jest rozbudowana.
Tak, ale odpowiadając zgodnie z moimi przekonaniami w pkt. 12 system wymusił na mnie udzielenie wypowiedzi w pkt. 13. Najbliższej moim poglądom, choć niekoniecznie z nimi w 100% zgodną. Zwyczajnie nie uważam, że wędkarz nie powinien wypuszczać złowionych ryb i w związku z tym pkt. 13 mnie nie dotyczy. Zauważ, że pkt. 12 zawiera poglądy liberalne a pkt. 13 jest jednoznacznie ortodoksyjny.

To tak jakbym najpierw opowiedział się za dopuszczeniem w uzasadnionych przypadkach stosowania kary śmierci a potem miał uzasadnić dla czego należy ją bezwzględnie stosować i wykonywać.
Jak pisałem w poprzednim komentarzu, kwestionariusze internetowe mają kilka wad, do mniejszych zalicza się np. to że autor musi przyjąć pewne uproszczenia konstrukcyjne. Jesli nie byłoby "wymuszenia" to autorzy mogliby nie uzyskac odpowiedzi ani na pytanie 12 ani na 13, bo byłyby pomijane z racji szczegółowości. Decyzja, które powinno być obligatoryjne jest uzaleznione od tego co ankietowany zaznaczy w pytaniu 11, a to komplikuje konstrukcję, chociaż oczywiście da się tak kwestionariusz zaprogramować.
Nie uważam także, że jeśli jestem zwolennikiem zabierania ryb w celach konsumpcyjnych to nie potrafię wskazać choćby jednego z powodów dla których jednak wypuszczanie miałoby sens. Podobnie inaczej oceniam "ortodoksyjność". No bo czy odpowiedź, że jestem prawdziwym wędkarzem wtedy kiedy wypuszczam jest "bardziej-mniej" kategoryczne niz to że ludzie spożywają ryby od tysięcy lat? Wg mnie to ocena subiektywna i taką pozostanie :)
Raczej więc pozostaniemy przy swoich zdaniach.
A do wzięcia udziału w ankiecie i tak zachęcamy :lol:
[quote name="TJ"
Raczej więc pozostaniemy przy swoich zdaniach.
A do wzięcia udziału w ankiecie i tak zachęcamy :lol:
Zgadzam się co do obu zdań :P Oczywiście zachęcając do wypełnienia ankiety :lol: .
Dziękuję Robercie za wyręczenie mnie. Myślę, że więcej nie trzeba dodawać. Postaw i motywacji jest tyle, ile w zasadzie jest ludzi. Wśród bywają również te skrajne. Choć obawiam się, że wielu osób może czuć się urażanych za nazwanie ich skrajnymi. Zapraszaliśmy również do współpracy aktywistów z pewnych dość znanych organizacji i w kilku przypadkach dostaliśmy zdecydowane odmowy. „Wędkowanie jest formą znęcania się nad zwierzętami, więc nie będziemy wspierać takich badań”.
Dziękujemy jednak za pomoc i odpowiedzi na pytania.
Staram się być racjonalistą. Czyli trudnym statystycznie typem. Bo z jednej strony uważam, że mam prawo zabrać rybę z łowiska, dla swoich bliskich. Sam nie lubię ryby. Z drugiej strony nie toleruję zabijania i zabierania dla "zasady" lub "zwrotu opłaty KW"
Wypełniłem i mam nadzieję, że pojawi się więcej publikacji sugerujących konieczność ograniczania mięsiarskich zapędów braci wędkarskiej
Ankieta wypełniona.