Instytut Rybactwa Śródlądowego z Olsztyna oprócz badań terenowych od czasu do czasu wspomaga się także badaniem opinii publicznych, zwłaszcza społeczności wędkarskiej. Zachęcamy zatem do wzięcia udziału w ankiecie.

Tomek wysłał do nas prośbę o udział w ankiecie, za pomocą której IRS chce zbadać obecne trendy wędkowania. Poniżej oficjalny mejl:

Zwracamy się do Państwa z prośbą o udział i pomoc przy badaniach naukowych obejmujących postrzeganie przez różne grupy społeczne nowych trendów charakteryzujących uprawianie wędkarstwa w Polsce. Analiza zebranych danych będzie wykorzystana przy opracowaniu publikacji naukowych z zakresu rybactwa i socjologii, jak również skierowana będzie do szerokiego odbiorcy w formie artykułów popularnonaukowych oraz wystąpień na konferencjach, seminariach i szkoleniach. W tym celu stworzyliśmy wersję online ankiety, która znajduje się w linku poniżej:

ankiety.infish.com.pl

Licząc na zrozumienie i pomoc w badaniach pragniemy zachęcić do wypełnienia ankiety.
Z poważaniem
dr inż. Tomasz Czerwiński
Zakład Bioekonomiki Rybactwa
tel. (+48) 89 524 10 58

Komentować mogą wyłącznie zarejestrowani użytkownicy

Komentarze   

Błąd w ankiecie. System wymusza wypełnienie pkt. 12 i 13.
12) Jeśli uważa Pan(i) że wędkarz może lub powinien wypuszczać złowione ryby, proszę podać dlaczego: *
13) Jeśli uważa Pan(i) że wędkarz nie powinien wypuszczać złowionych ryb, proszę podać dlaczego: *
Powinno być, że wypełniamy obowiązkowo 12 lub 13.
Jarku, czemu błąd? Ankieterzy chcą poznać Twoją opinię o wypuszczaniu lub nie wypuszczaniu ryb. Konstrukcja ankiety oparta na pojawianiu się pytań w zależności od tego czy wypuszczasz lub nie byłaby skomplikowana, zwłaszcza że ankieta nie jest rozbudowana.
Tak, ale odpowiadając zgodnie z moimi przekonaniami w pkt. 12 system wymusił na mnie udzielenie wypowiedzi w pkt. 13. Najbliższej moim poglądom, choć niekoniecznie z nimi w 100% zgodną. Zwyczajnie nie uważam, że wędkarz nie powinien wypuszczać złowionych ryb i w związku z tym pkt. 13 mnie nie dotyczy. Zauważ, że pkt. 12 zawiera poglądy liberalne a pkt. 13 jest jednoznacznie ortodoksyjny.

To tak jakbym najpierw opowiedział się za dopuszczeniem w uzasadnionych przypadkach stosowania kary śmierci a potem miał uzasadnić dla czego należy ją bezwzględnie stosować i wykonywać.
Jak pisałem w poprzednim komentarzu, kwestionariusze internetowe mają kilka wad, do mniejszych zalicza się np. to że autor musi przyjąć pewne uproszczenia konstrukcyjne. Jesli nie byłoby "wymuszenia" to autorzy mogliby nie uzyskac odpowiedzi ani na pytanie 12 ani na 13, bo byłyby pomijane z racji szczegółowości. Decyzja, które powinno być obligatoryjne jest uzaleznione od tego co ankietowany zaznaczy w pytaniu 11, a to komplikuje konstrukcję, chociaż oczywiście da się tak kwestionariusz zaprogramować.
Nie uważam także, że jeśli jestem zwolennikiem zabierania ryb w celach konsumpcyjnych to nie potrafię wskazać choćby jednego z powodów dla których jednak wypuszczanie miałoby sens. Podobnie inaczej oceniam "ortodoksyjność". No bo czy odpowiedź, że jestem prawdziwym wędkarzem wtedy kiedy wypuszczam jest "bardziej-mniej" kategoryczne niz to że ludzie spożywają ryby od tysięcy lat? Wg mnie to ocena subiektywna i taką pozostanie :)
Raczej więc pozostaniemy przy swoich zdaniach.
A do wzięcia udziału w ankiecie i tak zachęcamy :lol:
Cytuję TJ:

Raczej więc pozostaniemy przy swoich zdaniach.
A do wzięcia udziału w ankiecie i tak zachęcamy :lol:

Zgadzam się co do obu zdań :P Oczywiście zachęcając do wypełnienia ankiety :lol: .
Dziękuję Robercie za wyręczenie mnie. Myślę, że więcej nie trzeba dodawać. Postaw i motywacji jest tyle, ile w zasadzie jest ludzi. Wśród bywają również te skrajne. Choć obawiam się, że wielu osób może czuć się urażanych za nazwanie ich skrajnymi. Zapraszaliśmy również do współpracy aktywistów z pewnych dość znanych organizacji i w kilku przypadkach dostaliśmy zdecydowane odmowy. „Wędkowanie jest formą znęcania się nad zwierzętami, więc nie będziemy wspierać takich badań”.
Dziękujemy jednak za pomoc i odpowiedzi na pytania.
Staram się być racjonalistą. Czyli trudnym statystycznie typem. Bo z jednej strony uważam, że mam prawo zabrać rybę z łowiska, dla swoich bliskich. Sam nie lubię ryby. Z drugiej strony nie toleruję zabijania i zabierania dla "zasady" lub "zwrotu opłaty KW"
Nie przemawia to do mnie. Nie mogąc wypełnić zgodnie z moim przekonaniami, po prostu jej nie wypełniłem. Nie będę "kopał się z koniem" i już. Do tego przydało by się jakieś pole na komentarze. W szczególności, że nawet jakbym dobrał z niepasujących mi odpowiedzi jakieś mniej-więcej najbliżej pasujące to i tak było by to daleko od modelu wędkarstwa, który uznaję. A wtedy za dużo pola manewru zostaje... w interpretowaniu odpowiedzi. Nie zarzucam IRŚiowi złych intencji, ale tak skonstruowane odpowiedzi można interpretować potem w 3 skrajne strony -> zarówno nakazu zabijania jak i całkowitego nakazu C&R lub nawet zupełnie wyciągając argumenty za zakazem wędkarstwa w samy sobie (co już w paru krajach po głowach ekoterorystów chodzi). Przecież cały pkt. 13 - obligatoryjny mimo, że się z nim nie zgadzam!!! - to lista argumentów "rybackiego" spojrzenia na gospodarowania wodami, od lat podejmowanych przeciw próbą ograniczeń w pozyskiwaniu mięsa, czy to przez szeregowych wędkarzy, działaczy czy speców od rybactwa. Z drugiej strony część z nich można wykorzystać w dyskusji o całkowitym zakazie wędkarstwa. Osobiście prawie wszystkie ryby wypuszczam, zabieram sporadycznie (1 maks. 2 razy w roku), dosłownie co nieco "na smak". I jestem za ochroną okazów. I przeciw zakazowi wędkowania. I przeciw nakazowi zabijania biednego czebaczka amurskiego i przeciw myśleniu, że jak nadmiar płoci to ją wędkarze wyjąća z wody mają... Konia z rzędem temu, kto by mi podpowiedział jak odpowiedzieć na tą ankietę w sposób zgodny z moimi przekonaniami. Pozdr., MK.
Wypełniłem i mam nadzieję, że pojawi się więcej publikacji sugerujących konieczność ograniczania mięsiarskich zapędów braci wędkarskiej
Ankieta wypełniona.
Wypełniona.
Wypełniłem ankietę bo jest to obowiązek każdego wędkarza ale wiem że są tacy co się wstydzą bo bliżej im do mięsiarza jak do wędkarza. Miejscem ryb jest woda nie zaś siatka 'wędkarska' a kotwiczki bez zadziorów powinny byś normą nie wyjątkiem. Andrzej.
Szanowni Państwo,
Zakończyliśmy już badanie ankietowe pn. Czy wędkarz może/powinien/nie powinien wypuszczać złowionych ryb? Otrzymaliśmy pokaźną liczbę wypełnionych ankiet, która wynosiła ponad 3400. Teraz czas na żmudną obróbkę danych, ich analizę i pisanie artykułów. Mamy nadzieję, że ukażą się w dobrych czasopismach naukowych. Za wcześnie jest na podawanie jakichkolwiek wyników, ale kilka bardzo wstępnych możemy podać:
- wśród naszych respondentów ok. 8% to osoby niewędkujące,
- 14% to osoby, które nie jedzą ryb,
- 4% ankietowanych uważa, że wpływ wędkarzy na środowisko jest znikomy, a 17% bardzo duży,
- blisko 1/3 respondentów uważa, że wędkarze powinni wypuszczać łowione ryby.

Jednocześnie chcemy podziękować wszystkim, którzy poświęcili swój cenny czas i wypełni naszą ankietę.