Jeżeli ktoś chciałby zobaczyć tego ssaka musi wiedzieć przynajmniej parę podstawowych rzeczy.

Terytorium i przestrzeń życiowa
Wydry, jak już pisałem ,to bardzo ruchliwe zwierzęta. Samce mają z reguły dużo większe terytoria niż samice. Samica ma zwykle terytorium nie przekraczające 15. kilometrów, natomiast samiec może posiadać teren, w którym mogą znajdować się nawet trzy terytoria samic.

Nad rzeką
Wydry żyjące nad brzegami rzek są samotnikami. Każda wydra, regularnie przemierzając swój rewir, broni go przed innymi osobnikami własnego gatunku, szczególnie przodują w tym samce. Samice natomiast stają się agresywne w stosunku do obcych wydr w okresie odchowu młodych, zresztą w tym okresie samica z młodymi zbytnio nie oddala się od swojej nory. Legowisko wydry może mieć postać starannie ukrytej nory, zagłębień pod kamieniami czy w nadbrzeżnej roślinności. Zmieniają je co parę dni.

Tropienie
Wytropienie wydry wcale nie będzie proste, pierwsze co trzeba uczynić, to po prostu dobrze się porozglądać koło naszego stanowiska łowienia. Jeżeli łowimy na brzegu, gdzie jest troszkę mułu, warto się przy nim zatrzymać i poszukać tropów wydry. Przednie łapy zostawiają prawie okrągły ślad o średnicy około 6-7 cm. Natomiast tylnie łapy są wyraźnie dłuższe, a na odcisku wyraźnie zaznaczona jest pięta. O obecności wydr możemy też wywnioskować po szczątkach ryb, bo pomimo, że zjadają przeważnie ryby w całości, to są przypadki, że coś zostawią.

Mam nadzieję, że powyższy tekst pomoże Wam zobaczyć to wspaniałe zwierze. Ja tego szczęścia niestety nie miałem i nie posiadam żadnych wyraźnych zdjęć, choć mam nadzieje, że niedługo uda mi się takie zrobić...

Arek

Komentować mogą wyłącznie zarejestrowani użytkownicy